آب جایگزین ندارد ، از خودت شروع کن

تعداد پسند ها : 4
تاکنون 1986 نفر این پست را مشاهده کرده اند

خدمات رایگان آب


آب جایگزین ندارد ، از خودت شروع کن

مدیریت مجازی ساختمان

آب جایگزین ندارد ، از خودت شروع کن

مدیر ساختمان (درخواست خدمات ، مدیریت و بازگشت سرمایه)

تیم نرم افزار مدیر ساختمان با توجه به حضور تخصصی در دنیای تاسیسات ، متناسب با الگوهای فرهنگی در مصرف انرژی بویژه آب ، خدمات رایگان جهت جلوگیری از هدر رفت در اختیار کاربران خود قرار می دهد .

اطلاعات ذیل در جهت روشن سازی بحران جدی سوء مصرف آب در ایران و روش یابی برای عبور از بحران با همکاری توده مردم را با نیت استخدام و رونق اصناف خدماتی در دستور کار خود قرار داده.

آب جایگزین ندارد ، از خودت شروع کن

بهدر دادن آب = نشانه فرهنگ رشد نیافته


_ مصرف روزانه 8 لیوان آب که هر لیوان حاوی 240 سی سی آب باشد:  یک نظریه  در مورد دریافت آب قانون نوشیدن 8 لیوان آب ( هر لیوان آب حاوی 8 اونس یا 240 سی سی آب است) که در کل معادل با مصرف 1.9 لیتر آب و مایعات در طی روز می باشد. این قانون را همچنین می توان به این صورت تعبیر کرد که منظور فقط نوشیدن آب نیست و تمام مایعات مصرفی در طی یک روز کامل را در بر می گیرد. خیلی از متخصصین از این قانون اساسی به عنوان یک الگوبرای تخمین آب و مایعات مصرف شده در طی روز استفاده می نمایند.

 

 

 

به‌ گزارش ایسنا، حمید چیت‌چیان در آیین افتتاح تصفیه خانه فاضلاب پرند با بیان این‌که طرح‌های آب و فاضلاب ابعاد گسترده‌ای به لحاظ اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارد، گفت: حفظ محیط زیست، تولید محصولات دامی و کشاورزی سالم و بهداشتی و استفاده از پساب تصفیه‌شده برای تغذیه منابع زیرزمینی آب از آن جمله است.

به گفته وزیر نیرو، در طول دولت یازدهم ۳۱ تصفیه‌خانه فاضلاب به بهره‌برداری رسیده است و ۱۰ واحد دیگر هم تا پایان عمر این دولت به بهره‌برداری می‌رسد که تعدادی از آن‌ها در شهرهای استان تهران شامل اسلامشهر، پردیس و پیشوا هستند.

چیت‌چیان افزود: در آغاز کار دولت یازدهم ظرفیت تصفیه فاضلاب در استان تهران ۵۰۰ هزار متر مکعب بود که اکنون این رقم به ۹۰۰ هزار متر مکعب رسیده است که افزایش ۸۰ درصدی را نشان می‌دهد؛ هم‌چنین در مشهد مقدس نیز در حال حاضر ۲۶۸ هزار مترمکعب ظرفیت تصفیه فاضلاب است که این رقم در آغاز کار دولت تدبیر و امید ۱۰۰ هزار مترمکعب بود.

او تصریح کرد: در استان تهران جمعیت زیر پوشش فاضلاب در ابتدای سال ۱۳۹۲ معادل سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بوده که اکنون این رقم به پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسیده است.

به گفته وزیر نیرو، در سال گذشته در قالب ۲۳ قرارداد، هزار میلیارد تومان سرمایه از بخش خصوصی برای طرح‌های آب و فاضلاب اختصاص یافت که امسال نیز در قالب ۲۱ قرار داد ۲۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی برای این طرح‌ها اختصاص می‌یابد.

 

رشد جمعیت،گسترش شهرنشینی و توسعه بخش‌های کشاورزی و صنعت تقاضا برای آب، روز به روز در حال افزایش است. همچنین در اثر خشکسالی چند ساله اخیر و محدودیت منابع آب، شهر تهران به مرز بحران آب رسیده‌است که نیازمند واکنش سریع در این زمینه می‌باشد. یافتن منابع آب جایگزین اصلی‌ترین دغدغه مسئولین امر در مواقع بحران آبی می‌باشد.در این میان بازیافت آب از فاضلاب (استفاده مجدد از پساب) و بازچرخانی آب از راهکارهای رایج مشکل کم آبی در سطح جهان می‌باشد.در آینده‌ای نه‌چندان دور منابع آب مصرفی صنایع از منابع مصارف شهری منفک شده که این مسئله اهمیت استفاده مجدد از پسآب ‌ها را (جهت استفاده صنایع) پر رنگ‌تر می‌نماید. بازچرخانی (بازیافت) در لغت به معنی تولید مواد مفید با استفاده از مواد زائد و دورریختنی می‌باشد. این لغت عموماً برای قوطی‌های آلومینیومی، بطری‌های شیشه‌ای، روزنامه به کار می‌رود اما می‌توان آن را برای آب نیز به کار برد. به‌صورت طبیعی، زمین میلیون‌ها سال است که عملیات بازچرخانی آب را انجام می‌دهد اما در اینجا منظور از بازچرخانی آب، پروژه‌هایی می‌باشد که این فرآیند طبیعی را سرعت می‌بخشد. پس به طور خلاصه می‌توان گفت که بازچرخانی (بازیافت) آب یعنی استفاده مجدد از فاضلاب و آب آلوده تصفیه شده برای اهداف سودمند مانند آبیاری کشاورزی یا فضای سبز، فرآیندهای صنعتی، فلاش کردن در سرویس‌های بهداشتی، ایجاد دریاچه‌های مصنوعی، آتش‌نشانی، شستشوی فضاهای شهری، کارواش، تغذیه منابع آب، تهیه بتن، مقابله با پدیده گرمایی جزیره، آبنماها و غیره کاربرد دارد که غالب این موارد جزء مصارف عمومی شهر محسوب می‌گردند. آب بازیافت شده غالباً برای مصارف غیرشرب کاربرد دارد اما در مواردی برای مصارف غیرمستقیم شرب مانند تغذیه مصنوعی منابع آب زیرزمینی نیز استفاده می‌گردد. در شكل زير به‌‌طور شماتیک حلقه بازچرخانی آب نمایش داده شده است.

 

ایران کشوری با اقلیم عمدتاً گرم و خشک است. رشد سریع جمعیت مهمترین عامل کاهش سرانه آب تجدیدشونده کشور در قرن گذشته بوده است. جمعیت ایران در طی این نه  دهه، از حدود ۸ میلیون نفر در سال ۰۶–۱۳۰۰ به ۷۸ میلیون نفر تا پایان سال ۱396  رسیده است. بر این اساس میزان سرانه آب تجدیدپذیر سالانه کشور از میزان حدود ۱۳۰۰۰ متر مکعب در سال ۱۳۰۰ به حدود ۱۴۰۰ متر مکعب در سال ۱۳۹6 تقلیل یافته و در صورت ادامه این روند، وضعیت در آینده به مراتب بدتر خواهد شد.[۱]

منابع آب تجدید پذیر کل ایران به ۱۳۰ میلیارد متر مکعب بالغ می‌گردد. مطالعات و بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال ۱۳۸۶ از کل منابع آب تجدیدشونده کشور حدود ۸۹/۵ میلیارد متر مکعب جهت مصارف بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن و خانگی برداشت می‌شده است که حدود ۸۳ میلیارد متر مکعب آن (۹۳ درصد) به بخش کشاورزی، ۵/۵ میلیارد متر مکعب (۶ درصد) به بخش خانگی و مابقی به بخش صنعت و نیازهای متفرقه دیگر اختصاص داشته است.   با این حال مصرف خانگی مردم از آب‌های زیرزمینی تنها هفت تا هشت درصد است که رقم بالایی محسوب نمی‌شود. با این حال که بیشتر مصرف آب ایران در بخش کشاورزی است و مصرف خانگی سهم کمی در استفاده از آب دارد، صرفه جویی مردم ایران می تواند تأثیر زیادی از نظر فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی بر بحران کمبود آب کشور بگذارد. خانه ها تنها ۷ درصد آب موجود در کل کشور را استفاده می‌کنند و اگر بیست درصد صرفه جویی در مصرف آنها محقق شود صرفاً ۱٫۵ درصد آب کشور نجات پیدا می‌کند ولی صرفه جویی در مصرف آب بخش کشاورزی با تکنولوژی و زیرساخت  می تواند تأثیر زیادی بر مصرف آب در بخش کشاورزی بگذارد.

 

 

نابودی دریاچه ارومیهدر شمال غرب ایران بر اثر فعالیت‌های مردم‌زاد

با توجه به میزان منابع آب و سرانه مصرف، ایران از جمله کشورهایی است که در گروه کشورهای مواجه با کمبود فیزیکی آب قرار دارد. این گروه شامل کشورهایست که در سال ۲۰۲۵ با کمبود فیزیکی آب مواجه هستند. این بدان معناست که حتی با بالاترین راندمان و بهره‌وری ممکن در مصرف آب، برای تأمین نیازهایشان آب کافی در اختیار نخواهند داشت. حدود ۲۵ درصد مردم جهان از جمله ایران مشمول این گروه می‌باشند.

براساس شاخص فالکن مارک، کشور ایران در آستانه قرار گرفتن در بحران آبی است. با توجه به اینکه در دهه ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ خورشیدی حدود ۶۹ درصد از کل آب تجدیدپذیر سالیانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، براساس شاخص سازمان ملل، ایران نیز اکنون در وضعیت بحران شدید آبی قرار دارد. بر اساس شاخص مؤسسه بین‌المللی مدیریت آب نیز، ایران در وضعیت بحران شدید آبی قرار دارد  بنا بر شاخص‌های ذکر شده، کشور ایران برای حفظ وضع موجود خود تا سال ۲۰۲۵ باید بتواند ۱۱۲ درصد به منابع آب قابل استحصال خود بیفزاید که این مقدار با توجه به امکانات و منابع آب موجود غیرممکن به نظر می‌رسد.

بزرگترین بحران در آینده ایران

روزنامه واشنگتن‌پست در تیرماه ۱۳۹۳، اعلام داشت ایران در بین ۲۴ کشوری قرار دارد که وضعیت آب در آنها خطرناک است. واشنگتن‌پست، بحران ایران را ناشی از برنامه‌ریزی نادرست در دوران جمهوری اسلامی دانست.  در خرداد سال ۱۳۹۳ خورشیدی، خبرگزاری جهانی طبیعت با انتشار خبری، بحران شدید آب را برای ایران بزرگترین چالش در دوران معاصر خواند. در این گزارش آمده‌است که بر اساس مستندات راهبردهای بین‌المللی آینده (FDI)، ایران از سال‌ها پیش در معرض بحران آب قرار داشته است، اما در سه دهه اخیر برای آن گامی برداشته نشده‌است. این گزارش حاکی از آن است که ایران از مرحله آمادگی برای خطر عبور کرده و هم‌اکنون در خطر قرار دارد.

عیسی کلانتری، که در دهه ۱۳۷۰ وزیر کشاورزی جمهوری اسلامی ایران بوده است و  مسئول وقت ستاد احیای دریاچه ارومیه بوده است در بهمن ماه ۱۳۹۳ وضعیت آب در ایران را چنین شرح داده که بحران آب در ایران  از خطر اسرائیل تهدیدآمیزتر است.

 

حجم آب در کره زمین ثابت و در مداری بسته به طور دایم در حال گردش است.

همچنین تنها ٣درصد از کل آب های کره زمین که برای مصارف انسانی مانند کشاورزی و صنعت و شرب مناسب است شیرین می باشد از این مقدار نیز سه چهارم در یخ های قطبی و خارج از دسترس انسان است. بنابراین درصد بسیار کمی از آب دنیا برای ما قابل استفاده می باشد. پیش بینی محققان دانشگاه کلرادو، حاکی است که ذخائر آب شیرین جهان هر سال کاهش می یابد و تا ٢۵سال دیگر نیمی از جمعیت جهان با مشکل کمبود آب شیرین مواجه خواهند بود. مطالعات نشان می دهد اکنون یک سوم جمعیت دنیا در نقاطی زندگی می کنند که آب کافی ندارند. در نواحی روستایی وضع به مراتب وخیم تر است. تنها ٢٩درصد مردم به منابع آب دسترسی دارند و تعداد کسانی که از تاسیسات بهداشتی استفاده می کنند، حتی به ١٣درصد هم نمی‌رسد. مجمع عمومی سازمان ملل متحد یادآور می شود، نیمی از مردم جهان سوم حتی برای نوشیدن به آب پاکیزه دسترسی ندارند و با وجود این که سه چهارم بیماری های انسانی به دلیل فقدان آب سالم می باشد و ٧۵درصد مردم جهان سوم از داشتن آب بهداشتی محروم اند. بر پایه تخمین های سازمان بهداشت جهانی، ٨٠ درصد بیماری هایی که گریبان گیر انسان است، مستقیماً با آب در ارتباط هستند. اگر آب آشامیدنی سالم در اختیار همه انسان ها باشد، بی شک مرگ ومیر کودکان از بیماری های مختلف از جمله اسهال به نصف کاهش پیدا خواهد کرد. میزان متوسط بارندگی سالانه در اروپا حدوداً ٧۵٠میلی متر، در آسیا ۵٠٠میلی متر، در ایران ٢۵٠میلی متراست؛ بنابراین در مقایسه با کشورهای پرباران، ایران از حداقل ریزش های جوی برخوردار است با توجه به تقسیم بندی های اقلیمی، استان ما جزو مناطق خشک و نیمه خشک محسوب می شود و تامین آب در چنین اقلیمی واقعاً دشوار و پرهزینه است. در هر حال ما موظف هستیم، هیچ قطره آبی در هیچ گوشه ای از این کشور بیهوده هدر نرود لذا باید درچگونگی مصرف آب و در فعالیت های شخصی و روزانه در راستای صرفه جویی از آب پاکیزه مسئولانه عمل کنیم. همچنین با رشد جمعیت و گسترش شهرنشینی مصارف آبی افزایش می یابد. از سوی دیگر اعداد و ارقام حکایت از گران بودن هزینه های تامین آب دارد که اگر تا چندسال آینده این معضل رفع نشود جمعیت اصیلی از کشور مجبور به ترک ایران می‌شوند.

 

در شهریور ۱۳۹۵ خورشیدی، پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو اعلام کرد: مجموع ظرفیت کل مخازن ۱۶۹ سد موجود در ایران، تا تاریخ ۱۰ شهریور سال ۱۳۹۵ تقریباً برابر با ۴۹٫۸ میلیارد مترمکعب است که از این میزان حدود ۴۷ درصد آن خالی است. بر طبق این گزارش، از ابتدای مهر ۱۳۹۴ تا ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ خروجی آب سدهای کشور که عمدتاً در بخش کشاورزی مصرف شده است، در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن، با ۲۸ درصد افزایش، از ۲۸٫۳ میلیارد مترمکعب به ۳۶٫۳ میلیارد مترمکعب رسیده‌است.         در آبان ۱۳۹۵ خورشیدی، شرکت مدیریت منابع آب ایران، ظرفیت کل مخازن سدهای کشور در سال ۱۳۹۵ را حدود ۴۹٫۶ میلیارد مترمکعب اعلام کرد و افزود که ۵۴ درصد از مخازن سدهای ایران خالی است. حجم بارش برف و باران در سال  1395 حدود 400میلیارد متر مکعب بوده است که از این مقدار ۳۸ میلیارد متر مکعب جذب زمین، ۲۴۰ میلیارد مکعب آن تبخیر و مابقی بر سطح زمین جاری شده‌است.

خشکسالی منجر به وارد آمدن آسیب‌های جدی به محیط زیست ایران نیز شد. شبکه برق ایران دست کم با کمبود ۵۵۰۰ مگاوات برق مواجه می‌شود و احتمال قطع برق افزایش می‌یابد. همچنین از کیفیت آب آشامیدنی در شهرها نیز کاسته شده و دولت نیز ناچار به بهره‌برداری بیشتر از منابع آب زیرزمینی، برای تأمین آب کشاورزی و آب آشامیدنی خواهد شد.   در سال ۹۴ نزدیک به سیصد میلیون مترمکعب آب از افغانستان وارد سد دوستی ایران شده بود، اما با افتتاح سد هرات میزان ورودی آب هری رود به داخل سد دوستی از ۳۰۰ به ۳ میلیون مترمکعب کاهش یافت. دریاچه هامون نیز بکلی خشک شده است در مورد هری رود بین دو کشور قراردادی وجود ندارد اما معاهده حقابه میان افغانستان و ایران مربوط به هلمند درهر دو مجلس قانون‌گذاری دو کشور آن را تصویب کرده اند.

 

اقدامات دولت

دولت برای جبران خسارات ناشی از خشکسالی لایحه‌ای در دو فوریت تقدیم مجلس کرد تا بر اساس آن مجوز برداشت ۲۰ هزار میلیارد ریال از صندوق ذخیره ارزی را برخلاف آثار تورمی آن بدست آورد درحالی‌که معاون وزیر نیرو خسارت‌های ناشی از خشکسالی را تنها ۱۵۰ میلیارد تومان اعلام کرده بود. تأکید دولت بر عدم آگاهی مردم از میزان و شدت خشکسالی و وضعیت فعلی کشور منجر به برگزاری غیر علنی جلسه مجلس شد . برداشت دولت درنهایت به ۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافت . دولت هیچ طرحی برای مقابله با خشکسالی و پیش‌بینی آن نداشت و با وجود آن‌که به گفته معاون وزیر نیرو پیش‌بینی خشکسالی از آبان ۱۳۸۶ صورت گرفته بود ستاد خشکسالی در اردیبهشت ۱۳۸۷ با حضور معاون رئیس جمهور و وزرای کشور، نیرو، بازرگانی، بهداشت، کشاورزی و امور اقتصاد و دارایی تشکیل شد. نخریدن گاز از کشورهای دیگر و اصرار بر تأمین آن از داخل، از جمله با استفاده حداکثر از سدهای آبی منجر به خالی شدن ذخیره آبی سدهای ایران در زمستان شد و بر مشکل تأمین آب افزود. 7 درصد از برق ایران از سدها تأمین می‌شود. نبود برنامه‌ریزی استراتژیک برای آب و تصمیمات شتاب‌زده بر آثار خشکسالی افزود.

 

 

 

رئیس بخش تحقیقات بیابان کشور گفت: بیابان‌زایی ناحیه مرکزی ایران به خاطر وسعت فراوان و جمعیت زیاد ساکن در این حوزه با مسائل امنیتی و اقتصادی گره‌خورده است و بیابان‌زایی دومین چالش بزرگ جهان معاصر است . وی کاهش مراتع جنگلی را از مهم‌ترین علل بیابان‌زایی دانست و ابراز کرد: خشکیدن تالاب‌ها  و کاهش آب سطحی رودخانه‌ها از عوامل دخیل در گسترش بیابان هستند.                خسروشاهی با اشاره به بحرانی شدن کانون‌های زیست‌محیطی بزرگی در کشور خاطرنشان کرد: تالاب هامون، دریاچه ارومیه، زاینده‌رود، دریاچه نمک و حوض سلطان از بزرگ‌ترین کانون‌های بحران در کشور هستند.  وی با انتقاد از کمی اعتبارات برای مبارزه بابیان زایی تصریح کرد: برای کاستن از میزان بیابان و گردوغبار حاصل از آن باید بیش از 35 هزار هکتار از اراضی را به مرتع و جنگل تبدیل کنیم که تنها برای 7 هزار هکتار اعتبار تخصیص داده‌شده است.

به گزارش خبرگذاری  مهر، براساس اعلام بانک جهانی الگوی مصرف آب آشامیدنی برای یک نفر در سال 1 متر مکعب و برای بهداشت در زندگی به ازای هر نفر 100 متر مکعب اعلام شده است، در حالی که در ایران این رقم به دلیل استفاده نادرست از آب آشامیدنی برای شستشوی اتومبیل، استحمام، آبیاری باغچه ها، لباسشویی و ظرفشویی حدود 70 تا 80 درصد بیشتر از الگوی جهانی آن است.  میانگین آب مصرفی سرانه جهان حدود 580 مترمکعب برای هر نفر در سال است که این رقم در ایران حدود 1300 مترمکعب است که این امر بیانگر اتلاف منابع آب و اسراف بیش از حد منابع حیاتی است.

 

مصرف آب در ایران؛ 80 درصد بالای الگو!

مقدار مصرف سرانه آب لوله کشی آشامیدنی در شهرهای ایران در حدود 142 متر مکعب در سال است که از مصرف سرانه برخی کشورهای اروپایی پرآب مانند اتریش (108مترمکعب در سال) و بلژیک (105مترمکعب درسال) بیشتر است.  طبق گزارشات وزارت نیرو، میزان هدر رفت آب در ایران 28 تا 30 درصد است در حالی که این مقدار اتلاف در دنیا 9 تا 12 درصد گزارش شده است که یکی از عوامل اصلی آن برداشت های غیرمجاز از شبکه آبرسانی و فرسودگی تاسیسات آب  است.

محمدرضا عطارزاده، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در زمینه وضعیت منابع آبی موجود کشور و همچنین میزان مصرف آن، می گوید: در حالی که سرانه آب تجدیدپذیر کشور در سال 40، پنج هزار متر مکعب بوده این مقدار در سال 85 به 1750 متر مکعب رسیده که به معنی نزدیک شدن به مرحله تنش آبی است.

عطارزاده تاکید کرد: اگر با روند فعلی پیش برویم و به فکر تامین آب با کیفیت نباشیم در سال 1404دچار تنش آبی خواهیم شد؛ بنابراین باید راهکار دیگری در پیش بگیریم.                                           سرانه مصرف  (لیتر نفر در روز)

ایران

 150

مالزی

 90

مکزیک

 100

بلژیک

 110

تونس 

 110

چین

115

هلند

125

یونان

130

آلمان

130

عربستان

135

قبرس

140

انگلستان

150

مجارستان

150

استرالیا

155

سوئد

170

کویت

180

آمریکا

240

 

کامران کارور، مدیر دفتر نظارت و کاهش آب بدون درآمد شرکت مهندسی آبفای کشور به مهر اعلام کرد: هم اکنون سرانه مصرف خانگی زیر 100 لیتر در روز برای هر نفر مشکل بهداشتی ایجاد می کند و این موضوع در دنیا مطرح شده است. در ایران این میزان حدود 150 لیتر در شبانه روز است و بنابراین مردم مشکلی از نظر تامین آب ندارند.  در سال 88 یک مقام شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور میزان مصرف سرانه عمومی آب، خدمات و هدررفت آن به ازاء هر نفر در روز را 220 لیتر اعلام کرده بود که طبق گزارش وزارت نیرو در سال 89 این میزان مصرف آب شرب در بخش خانگی، 2 برابر متوسط جهانی است.       منابع آب تجدید شونده در ایران هم اکنون 25 درصد متوسط جهانی آن است و بیش از 130 میلیارد مترمکعب از منابع آبی موجود کشور تجدید شونده است.

میزان اراضی حاصلخیزی که پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 به بیابان تبدیل شوند به قرار زیر برآورد شده است:
* 33 درصد در آسیا
* 67 درصد در آفریقا
* 20 درصد در آمریکای جنوبی
* در بعضی نواحی جنوبی ایالت نیومکزیکو آمریکا 67 درصد مراتع از سال 1938 تا 1998 به بیابان تبدیل شده‌اند.
*در بیش از 30 درصد اراضی غرب رودخانه می سی سی پی آمریکا آثار بیابان‌زایی مشاهده گردیده است.
* بیش از 1000 کیلومترمربع از اراضی کشاورزی کشور مکزیک در سال در معرض بیابان‌زایی قرار گرفته است.
* برآورد شده که تعداد پناهندگان یا مهاجران زیست‌محیطی کشورهای آفریقایی غیرصحرا تا سال 2020 به شصت میلیون نفر برسد.
* پیشرفت بیابان‌زایی در صحرای گبی چین سالی 4/2 درصد پیش بینی شده. تنها در سال 2006، حدود سیصد هزار تن ماسه در اثر طوفان شن در پکن برجای ماند.
* کشاورزی در 14 کشور جهان، تماماً در مناطق خشک که بسیار در مقابل بیابان‌زایی آسیب‌پذیرند صورت می‌گیرد، مانند افغانستان، ارمنستان، بوتسوانا، قبرس، اردن، موریتانی، مغولستان، پاکستان، سنگال، سومالی و زیمباوه.

 

 


* محاسبات آماری مرگ و میر نوزادان در نواحی مختلف جغرافیایی را بر حسب درصد نسبت به هر 1000 تولد به شرح زیر اعلام کرده است:
در نواحی بری و خشک 6/66 درصد
در نواحی کوهستانی 9/57 درصد
در نواحی جنگلی 7/57 درصد
در نواحی مرطوب 6/57 درصد
در نواحی کشاورزی 3/54 درصد
در نواحی ساحلی 5/41 درصد
در جزایر 4/30 درصد
در نواحی قطبی 8/12 درصد
* کاهش سرانه سطح زیرکشت در کشورهای کم درآمد و کشورهای پردرآمد نیز بر حسب متر مربع به شرح زیر برآورد شده است:

کشورها سال 1995 سال 2007
کشورهای کم درآمد 2100 مترمربع 1700 مترمربع
کشورهای پر درآمد 2300 مترمربع 2100 مترمربع

* از 6/6 میلیارد نفر جمعیت جهان در سال 2007، حدود 5/2 میلیارد نفر یا 38 درصد جمعیت جهان در اراضی خشک و بری زندگی می کنند.
* در حال حاضر و به طور کلی، حدود 6 میلیون کیلومتر مربع از اراضی سطح کره زمین دچار بیابان‌زایی شده است.
* تنها در کشور چین سالانه 3400 کیلومتر مربع یا دو برابر نرخ سال 1970 به کام بیابان‌زایی می‌رود. هر ساله 60 هزار کیلومتر مربع از اراضی حاصلخیز قربانی بیابان‌زایی می‌شوند.
* اما خبر خوشایند این است که دولت چین با میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری مبادرت به احداث یک دیوار سبز درختی به طول 5 هزار کیلومتر کرده تا مانعی در مقابل فرسایش بادی و فرآیند بیابان‌زایی ایجاد کند.

 

                                 چالش سوم - مرگ میلیون‌ها انسان از بی آبی
کم‌تر از یک درصد کل آب‌های روی سطح زمین آب شیرین است که جزء یخچال‌ها محسوب نمی‌شود و به باور کارشناسان نیمی از آن مورد مصرف قرار گرفته است. نقص بهره‌وری آبیاری، تلفات مصارف خانگی و افزایش 3 میلیارد نفر دیگر به جمعیت جهان تا سال 2025، وضعیت آب در جهان را وخیم‌تر می‌کند.

 

  وضعیت آب در جهان
کل آب‌های سطح کره زمین بالغ بر 4/1 میلیارد کیلومتر مربع برآورد شده است.
  5/2 درصد آب‌های کره زمین یا 35 میلیون کیلومتر مکعب آب شیرین است که:
  6/69 درصد آن آب‌های یخچال‌ها و پوشش‌های برفی است
n 30 درصد آن آب‌های زیرزمینی
  1/0 درصد رطوبت زمین ، رطوبت هوا و آب های بیولوژیکی است.
 3/0 درصد آن را دریاچه‌ها ، رودخانه‌ها و باتلاق تشکیل می‌دهند.
درصد آب مصرفی در دسترس به قرار زیر توسط انسان به مصرف می‌رسد:
  70 درصد در بخش کشاورزی
  20 درصد در بخش صنعت
  10 درصد براس مصارف شهری و خانگی
 • به طور متوسط برای تولید غذای هر نفر در هر روز 3 هزار لیتر آب مصرف می‌شود.
  • تا سال 2050، تعداد جمعیت جهان ساکن نواحی کم آب و بی آب به 4/2 میلیارد نفر
می‌رسد.
 • سالانه حدود 7/1 میلیارد نفر به علت مصرف آب آلوده، فقدان بهداشت و سایر موارد ناشی از کم آبی و بی آبی از بین می‌روند.
 • بیش از یک میلیارد نفر در جهان از دسترسی به آب سالم محرومند.
• میزان سرانه مصارف خانگی آب در کشورهای مختلف جهان به قرار زیر است:
 350 لیتر در روز در ژاپن و آمریکا
 200 لیتر در اروپا
10  تا 20 لیتر در کشورهای غیرصحرا آفریقا
50 درصد از جمعیت آمریکا متکی به منابع آب های زیرزمینی هستند.
•  چشم‌انداز آینده آب در جهان بحرانی و نگران‌کننده است، زیرا افزایش جمعیت همچنان ادامه دارد، در حالی که مقدار منابع آب های تجدید‌شونده ثابت و غیرقابل افزایش است.


در یک الگوی یکنواخت توزیع اقلیم، ایران در منطقه کمربند مناطق خشک و بیابانی جهان واقع شده است، با این وجود، تنوع اقلیمی در ایران بسیار زیاد است. به طور کلی سه نوع آب وهوا را می توان در ایران تشخیص داد. آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی که بخش های وسیعی از سرزمین های داخلی و کناره های جنوبی ایران را در بر گرفته است. میزان بارش سالیانه در این نواحی بین 30- 25 میلی متر متغیر است. آب و هوای کوهستانی که خود به دو نوع آب و هوای سرد کوهستانی و آب و هوای معتدل کوهستانی تقسیم می شود. میزان بارش سالیانه در این نواحی بیش از 500 میلی متر است. آب و هوای معتدل کوهستانی که حدود 300000 کیلومتر مربع از خاک ایران را به خود اختصاص داده و میزان بارش سالیانه آن از 250 میلی متر تا 600 میلی متر متغیر است. آب وهوای خزری که ناحیه باریک و کم وسعتی است میان دریای خزر و رشته کوه البزر، با میزان بارش سالیانه بین 600 تا 2000 میلی متر، بیشترین میزان بارش را دارد.با وجود این پراکندگی بارش، پراکندگی آمار مصرف آب در بخش های مختلف شرب، صنعت و کشاورزی نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. سرانه مصرف آب در بخش شرب و میزان مصرف آب در صنعت و کشاورزی جهت تولید محصولات در ایران با استانداردهای بین المللی بسیار فاصله داشته و متأسفانه در بسیاری از موارد، سیاست بهینه سازی مصرف به درستی و در بخش مناسب اعمال نگردیده است.

به گزارش ایرنا، با توجه به میزان منابع آب و سرانه مصرف، ایران از جمله کشورهایی است که در گروه کشورهای مواجه با کمبود فیزیکی آب قرار دارد این گروه شامل کشورهایی است که در سال ۲۰۲۵ با کمبود فیزیکی آب مواجه هستند. این بدان معناست که این کشورها، حتی با باﻻترین راندمان و بهره وری ممکن در مصرف آب، برای تأمین نیازهای شان آب کافی در اختیار نخواهند داشت. از این رو لازم است دست اندرکاران بخش آب توجه ویژه ای به کنترل مصرف آب و استفاده بهینه از آن معطوف دارند. سهم استفاده از آب در بخش های مختلف در کشورهای توسعه یافته با کشورهای در حال توسعه متفاوت است. برای کشورهای با درآمد کم تا متوسط، مصارف صنعتی در حدود ۱۰ درصد و مصارف کشاورزی در حدود ۸۰ درصد کل مصارف آب آن کشورها را تشکیل می دهد و در کشورهای با درآمد بالا، مصارف صنعتی در حدود ۶۰ درصد و مصارف کشاورزی در حدود ۳۰ درصد کل مصارف آب است. در ایران، در حدود ۹۲ درصد کل مصارف آب مربوط به بخش کشاورزی بوده و مصارف صنعتی در حدود ۲ درصد و مصارف شرب در حدود ۶ درصد کل مصارف آب را تشکیل می دهند. در حال حاضر میانگین سرانه کل مصرف آب شرب در ایران (شامل تجاری - صنعتی - خانگی – فضای سبز و...) در حدود ۲۰۴ لیتر در روز است که در مقایسه با اکثر کشورهایی اروپایی مانند اسپانیا (۲۰۰ لیتر در روز)، پرتغال (۱۹۴ لیتر در روز)، یونان (۱۷۵ لیتر در روز)، سوئد (۱۶۴ لیتر در روز)، دانمارک (۱۵۹ لیتر در روز)، انگلستان (۱۵۳ لیتر در روز)، اتریش(۱۵۳ لیتر در روز)، ایرلند (۱۴۲ لیتر در روز)، فرانسه (۱۳۹ لیتر در روز)، آلمان (۱۲۹ لیتر در روز)، هلند (۱۲۹ لیتر در روز)، بلژیک (۱۱۲ لیتر در روز) و لهستان (۹۸ لیتر در روز)، بالاتر بوده، ولی نسبت به برخی کشورهای اروپایی از جمله سوئیس، فنلاند و ایتالیا و همچنین آمریکا و کانادا کمتر است و سرانه مصرف آب شرب در سوئیس ۲۵۲، در فنلاند ۲۱۳، در ایتالیا ۲۱۳، در آمریکا ۲۹۵ و در کانادا ۳۲۶ لیتر در روز است. کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان و امارات متحده عربی)فاقد منابع آب تجدیدشونده بوده و به طور عمده از آب شیرین کن استفاده می کنند. در این کشورها تمام ساکنین دسترسی کامل به آب شرب دارند و به دلیل استفاده از آب شیرین کن، میزان مصرف بسیار بیشتر از منابع آب در دسترس است. از دیگر عوامل تأثیرگذار بر بالا بودن سرانه مصرف در این کشورها، می توان به اقلیم بسیار گرم به همراه تبخیر بسیار زیاد و همچنین عدم وجود محدودیت و تشویق برای استفاده بیشتر از آب، استفاده از استخر و... اشاره کرد. سرانه مصرف در بحرین ۱۰۵۸، در کویت ۱۲۰۸، در عمان ۱۴۱۴، در قطر ۱۰۳۳، در عربستان ۲۵۴۲ و در امارات متحده ۲۰۲۷ لیتر در روز است. همچنین به دلیل اینکه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس فاقد منابع آب تجدیدشونده بوده و به طور عمده از آب شیرین کن استفاده می کنند، مقایسه سرانه مصرف آب در ایران با این کشورها چندان صحیح نیست. با توجه به مطالب ارائه شده، مشخص است که کشور ایران به طور کلی دچار کمبود آب است و در صورت ادامه وضعیت و روند فعلی، میزان تقاضای آب به دلیل افزایش جمعیت و توسعه کشاورزی و صنعتی و اجتماعی، افزایش یافته و میزان منابع آب به دلیل تغییرات اقلیمی و بروز خشکسالی ها و کاهش کیفیت منابع آب، کاهش می یابد و در نهایت منجر به کاهش سرانه آبی می شود؛ کاهش سرانه آبی متعاقباً منجر به بروز و تشدید اختلافات اجتماعی، مهاجرت، محدودیت های کم آبی، تنش های آبی و بروز بحران می ‍ شود. در راستای مدیریت بهینه منابع آب و دستیابی به وضع مطلوب در آینده، اقداماتی همچون مدیریت تقاضا و افزایش آگاهی های اجتماعی، اجرای طرحهای توسعه منابع آب، مهار آب های خروجی از کشور، استفاده از آب های برگشتی، مدیریت عرضه، افزایش بهره وری آب، کاهش بیلان منفی مخازن زیرزمینی، اولویت بندی مصارف و کاهش آلودگی منابع آب ضروری است تا توانایی تأمین نیازهای آبی ایجاد شود.

 

خوب است بدانیم صرفه جویی میتواند یک سرمایه گذاری هم باشد. مثلا خرید شیشه های دوجداره به قیمت بالاتر ولی در عوض صرفه جویی در پول گاز و انرژی و در نتیجه بازگشت سرمایه است.

 

صرفه جویی در مصرف برق

صرفه جویی در مصرف گاز و انرژی گرمایی

صرفه جویی در مصرف بنزین و سوخت

صرفه جویی در مصرف آب

 

 

 

جدول استاندارد مصرف آب آشامیدنی بر اساس ۱۳۰ لیتر برای یک نفر در روز

 

استحمام: ۴۳ لیتر
دستشویی: ۲۶ لیتر
لباسشویی: ۵٫۱۷ لیتر
پخت و پز: ۱۳ لیتر
نظافت خانه و آبیاری باغچه: ۵٫۸ لیتر
کولر و تهویه: ۵٫۴ لیتر
آشامیدنی و غیره: ۵٫۴ لیتر
ظرفشویی: ۱۳ لیتر
جمع کل: ۱۳۰ لیتر

 

 پیشنهاد مدیرساختمان

بیشترین جستجوها در مدیر ساختمان